background

Porselen Lamina Çayyolu

Laminate Veneer (Yaprak Porselen)

Porselen lamina tedavisi son yıllar diş hekimliğinde sıklıkla uygulanmaya başlanan ve her gün gelişen teknoloji sayesinde ustun bir estetik sağlayan protetik uygulamadır. Bu uygulama ile dişlere hiç zarar verilmeden istenilen renk ve dis formu olusturulabilir ve mukemmel bir gulus sağlanabilir. 18 yasindan itibaren diş eksikliği bulunmayan her hastaya bu uygulama rahatlıkla yapılabilir. Ortalama 7 ila 15 gün arası süren bir toplam tedavi donemi vardır. Bu süreçte 2 veya 3 kez kliniğe gelmek yeterli olmaktadır. Yapılan porselen laminalar özel yapıştırıcılarla dişe uygulanır ve düşme kırılma gibi problemler yaşanmaz. Porselen laminalar rengini korur ve diş ortamdan, çay kahve tüketiminden etkilenmezler.

Porselen lamina dişlerin avantajları nelerdir?

İşlem süresi kısadır, ortalama 7-10 gün sürer. Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler. Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan, kesilmesine gerek kalmadan istediğiniz estetik özelliklere (renk, şekil gibi ) sahip olması sağlanabilir. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme uygulanır. Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılır. Yani dişlere müdahalede bulunmadan önce, dişlerde oluşturulacak değişiklik tedavinin başında demo olarak gösterilebilir. Porselen yüzeyleri pürüzsüzdür bu nedenle sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.

Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez. Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir. Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

Porselen lamina dişlerin dezavantajları nelerdir?

Diğer restorasyonlara göre sağlık ve estetik açıdan üstünlükleri vardır. Ancak diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı bir sistemdir.

Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuvar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine yeterli teknik bilgisinin ve sanat yeteneğinin olması gerekir.

0312 235 7701