background

İmplant ile tedavi mi yoksa köprü ile tedavi mi?

Diş hekimliğinde köprü olarak adlandırılan tedavi şeklinde kaybedilen diş bölgesinin ön ve arkasındaki dişler küçültülerek kaplanır ve dişsiz bölgeye de gövde adını verdiğimiz dişler yerleştirilir. Diş kaybı her zaman tek bir dişin kaybı şeklinde olmamaktadır. Bu gibi durumlarda köprüye dahil edilecek diş sayısı kaybedilen dişlerin kök yüzey alanını karşılayacak şekilde belirlenir.

Diş kayıplarında komşu dişlerin sağlam ve daha önce işlem görmemiş dişler olması durumunda köprü yaparak o dişlerde madde kaybı oluşturmak yerine implant yerleştirerek sağlam dişlere dokunmamayı tercih etmekteyiz.

Komşuluktaki köprüye dayanak olacak dişlerin işlem gördüğü durumlarda, dikkat ettiğimiz unsurlar şöyle: dişlerin dayanak olmaya yetecek kuvvette olup olmadıkları ve ağızda tahmini kalım sürelerinin ne kadar olacağıdır. Eğer bu dişlerin öngörülen ağızda kalım süreleri uygunsa, genellikle tek diş kayıplarında implant tedavisi yerine köprü tedavisi tercih edilebilir. Ancak ağızda kalım süresi kısa öngörülen ve yeterli sağlamlıkta olmayan dişlerde en doğru tedavi yöntemi o dişlerden bağımsız olarak yerleştirilecek implantların üzerine yapılan kaplamalardır.

Köprü ile tedavi edilen dişsiz boşluklarda, dişsiz alanda kemik kaybı devam etmektedir. Bu durum zamanla köprünün uyumunun bozulmasına, gövdenin altında gıda artıklarının birikmesine ve kötü ağız kokusuna sebep olmaktadır. Uyumu bozulan köprülerde dayanak dişlerin çevresinde de zamanla kemik kaybı ve diş eti çekilmesi meydana gelmektedir. Bunun sonucunda dayanak dişlerin kaplamasının içerisine sızıntılar olmakta ve dayanak dişlerde geç fark edilen çürükler oluşmaktadır.

Köprülerde yaşanılan bu sıkıntılardan dolayı, hastalar ilerleyen dönemlerde köprülerini söktürüp yerine implant yaptırmak isteyebilmektedir. Ancak zaman geçtikçe dişsiz bölgede kemik kaybının devam etmesinden dolayı, implant öncesinde çoğu zaman kemik ve yumuşak doku artırım yöntemlerinden faydalanmak gerekmektedir. Bu durumda hem süreci uzatmakta hem de maliyeti artırmaktadır.

Hastalarımızın dişlerini kaybettiği ilk dönemde implant tedavisi yerine köprü tedavisini seçmelerinin sebebi hem daha kısa sürede diş kaybını gidermeleridir hem de maliyetin daha ekonomik olmasıdır. Ancak hastalarımız bu noktada tedavilerinin ne kadar uzun ömürlüğü olacağını ve yeni protezlerini kendi dişleri gibi kullanmak isteyip istemediklerine karar vermelidirler.

Ankara implant öneri, Ankara implant fiyatları 2019, Ankara implant tedavisi, Ankara implant doktorları, ankara diş implant tavsiye, Ankara implant hekimi, Dis implant ankara tavsiye, Ankara implant uzmanı…

0312 235 7701