background

Gömülü 20 Yaş Dişi

Gömülü 20 yaş dişi ne demektir?

Akıl dişi olarakta bilinen 20 yaş dişleri genetik olarak zamanla küçülen çene kemikleri nedeniyle tamamen ağız içerisine çıkamayan ya da kısmi olarak ağız içerisinde görülen dişlerdir.

Gömülü 20 yaş dişleri neden alınmalıdır?

Her gömülü 20 yaş dişinin çekilmesine gerek yoktur. Gömülü 20 yaş dişi tamamen gömülüyse, etrafında herhangi bir kistik oluşum görülmüyorsa, tekrar eden enfeksiyonlara sebep olmuyorsa, önündeki dişin çürümesine ya da kökünün erimesine sebep olmuyorsa bu dişin çekilmesine gerek yoktur. Hastamız rutin kontrollerini yaptırmalıdır. Ancak kısmi olarak ağız içerisinde görülen ve tamamının düzgün pozisyonda ağız içerisine çıkması mümkün olmayan ve yukarıda sayılan etkenlerden bir ya da bir kaçını gösteren 20 yaş dişleri çekilmelidir.

Gömülü 20 yaş dişi operasyonu sonrası bilinmesi ve uygulanması gerekenler nelerdir?

Gömülü 20 yaş dişi operasyonu sonrasında uygulanması gerekenler normal bir diş çekimi sonrasından çok faklı değildir. Dikkat edilmesi gerekenleri sıralıcak olursak:

· Çekim bölgesine yerleştirilen tampon 30 dk boyunca ısırılma ve sonrasında atılmalıdır.

· Çekim sonrasında 6-24 saat arası sızıntı şeklinde kanama olabilir bu normaldir. Bu süre içerisinde tükürme ya da ağız çalkalama işlemi yapılmamalıdır.

· Çekim sorası uyuşukluk geçene kadar bir şey yenmemelidir.

· Sigara, yara iyileşmesini bozacağı için 72 saat (3 gün) boyunca içilmemelidir.

· Hekim tarafından reçete edilmiş antibiotik, ağrı kesici ve gargara mevcut ise, düzenli kullanılmalıdırlar.

· Çekimden 24 saat sonra hastamız normal ağız bakımı uygulamalarına devam edebilir.

 

0312 235 7701