background

Dişçi Çayyolu

Gelişen teknoloji ve artan estetik beklentiler sonucu günümüzde hastalarımız hızlı bi şekilde maximum estetik sonuca ulaşmak istemektedir. Porselen laminate veneer yani yaprak porselen günümüzde ideale en yakın estetik tedavi seçeneğidir. Ancak teknolojinin gelişmesi kompozit materyallerini gün geçtikçe daha estetik hale getirmektedir. Her iki tedavinin de kendi içinde artıları eksileri bulunduğunu düşünürsek hastanın beklentisi, hastanın tedaviye ayırdığı bütçesi ve zamanı tedavi seçeneklerini değiştirecektir.

Kompozit lamina uygulaması çoğu zaman aynı seans gerçekleştirilebilir ve hastanın klinikten çıkarken yeni bir gülüşe sahip olmasını sağlayabilir. Porselen lamina tedavisinde ise diş kesimi yapılan seansta takılan geçici protez çoğu zaman tedavi sonunda hastanın ulaşacağı diş formlarına göre yapılır bir kaç gün sonra daimi olarak yaprak porselenlerin yapıştırılması gerçekleşir ve bu süre boyunca geçici protezler hastalarımıza konforlu bir estetik sağlar.

Porselen lamina hazırlığı yapılırken bazı durumlarda dişler üzerinde küçültme işlemine gerek olmamaktadır ancak maksimum estetiği sağlamak diş dizilerini hizalayabilmek için konservatif bir şekilde diş kesimi yapılmasına ihtiyaç duyulabilir.

Yapılan bu kesim kesinlikle porselen yada zirkon  kaplamalarda uygulanan kesim kadar değildir. Yapılan küçültme ortalama standartlarda 0,5-0,8mm kadar olmaktadır. Göz ardı edilemeyecek bir küçültme olmasa bile dişlerin canlılığı üzerinde etki oluşturmayacak kadar az miktardadır.

Diş Hekimi çayyolu

0312 235 7701