background

Diş Beyazlatma Ankara

Gençliğimde dişlerim daha beyazdı neden artık eskisi kadar beyaz değil?

Genç dişlerin dentin tabakasında dentin tübülleri olarak adlandırılan boşluklar vardır. Bu boşluklar ilerleyen yaşla birlikte kapanmaktadır. Çiğneme kuvveti ve tüketilen yiyecek içeceklerin de kimyasal etkisiyle mine tabakasında meydana gelen incelme sonucunda dentinin daha koyu renkte yansımasına sebep olmaktadır. Bütün bunların gerçekleşmesi basamak basamak gerçekleşir ve yaşlanmayla birlikte dişlerin daha sarı ve koyu renkte görülmesine neden olur.

Kanal tedavisi yaptırdıktan sonra dişim neden gri oldu?

Kanal tedavili dişlerde renklenmenin nedeni kanamanın dentin tübüllerine geçişi, kanal tedavisi sonrasında diş özü olan pulpa artıklarının tam temizlenememiş olması veya kanal tedavisi sırasında kullanılan materyallerden kaynaklı renklenmeler olabilir. Bu renklenmeler tamamen geri dönüşsüz olmamakla birlikte bleaching işlemi ile geri dönebilir ancak bazı durumlarda hastalarımızın estetik beklentilerini gözönünde bulundurarak restoratif tedavi seçenekleri de bulunmaktadır.

Beyazlatma tedavisinin yan etkileri var mı?

Diş beyazlatmanın bilinen en sık etkisi işlem sırasında ve sonrasında kısa bir süre hassasiyet oluşturmasıdır. Oluşan bu hassasiyet birçok faktörden etkilenmektedir. Bunlar kullanılan beyazlatma ajanının ticari markası, kullanılan materyalin konsantrasyonu, tedavinin süresi, uygulama sıklığı ve hastanın bleaching öncesi var olan hassasiyet miktarına bağlıdır. Beyazlatma tedavisinin bir diğer yan etkisi ise diş etlerinde meydana gelen iritasyondur. Bleaching sırasında kullanınan ağartma ajanı yumuşak dokularda iritasyona sebep olabilir. Bu yüzden tedavi sonrasında hastalarımızın daha yumuşak kıllı fırçalarla diş etlerine dikkat ederek fırçalama yapmalarını önermekteyiz.

Beyazlatma tedavisinde kullanılan jeller kanser yapar mı?

Ağartma ajanlarının kanserojenik etkileri hakkında farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bu konuda yapılan birçok laboratuvar çalışması vardır. Mevcut araştırmalar ve kendi klinik gözlemlerimizle şunu çok rahat ifade edebilirim ki diş hekimi gözetiminde klinikte veya yine gözetim altında evde yapılan beyazlatma tedavileri kanserojen risk taşımamaktadır ve diş sert dokularında geri dönüşümsüz etkileri bulunmamaktadır.

Eczanede ve internette satılan diş beyazlatma kitlerini kullanarak dişlerimi beyazlatabilir miyim?

Beyazlatma uygulaması kesinlikle hekim kontrolünde ve kurallarına uygun olarak yapılmalıdır. Dişlerin doğal rengi klinik ortamında belirlenmeli ve gerekli prosedür diş hekimi tarafından uygulanmalıdır.

0312 235 7701